Analiz:

Fotoğrafınızı gönderin. En uygun saç ekim şeklinizi belirleyelim.

Online Saç Analizi

Estetistanbul Blog

Saç dökülmesine neden olan etkenler!

Saç dökülme şikayeti olan hastalarda bir tedaviye başlamadan önce, hastayı detaylı bir şekilde dinlemek, iyi bir muayeneden geçirmek, gerekli tahlilleri istemek, ihtiyaç duyuluyorsa gerekli tanı yöntemlerini istemek ve diğer uzmanlık alanlarından yardım almak gerekir. Teferruatlı bir hasta öyküsü almak ve iyi bir muayene yapmak, hastayı tanımak ve hasta üzerinde güven uyandırmak için çok iyi bir başlangıçtır. Ardından istenen tahlil ve tanı yöntemlerinin yorumlanması gelir.

Çoğu saç dökülme hastasında bazı vitamin ve mineraller düşük, bazı hormonlar dalgalanma eğilimindedir. Düzensiz beslenme sebebiyle bağırsak mikrobiyatası, saç dökülmesi şikayeti olan çoğu hastada bozuktur. Bozuk bağırsak metabolizması, vitamin ve mineral eksiklikleri ağızdan takviyelerle desteklense bile bu desteklerden yarar görmeye izin vermez. Çünkü mikrobesinlerin emilimi sorunludur ve bağırsaklar onarılmadan bu emilimin sağlanması çok zordur. Bu sebeple saç dökülmesi tedavisi ile bağırsakların onarımı bir arada yürütülmelidir.

Tek bir hekimin bu iki tedaviyi bir arada düzenlemesi genelde zordur ve diyetisyen desteği gerektirir. Bağırsakların sorunlu olduğu ve tedavi edildiği bu süre boyunca ihtiyaç duyulan mikro besinlerin damardan verilmesi daha doğru bir yöntem olacaktır. Damardan verilemeyen bazı destekler için kalçadan yapılan ilaçlar tercih edilebilir.

Damardan ve kalçadan mikrobesin takviyeleri ağızdan alıma göre çok daha efektiftir. Etkinlikleri hızlı başlar, biyoyararlanımı yüksektir ve tedavi süresi daha kısadır. Bu tip tedavilerde hastaya damardan mikrobesinler verilirken, bir yandan da bölgesel tedavi olarak PRP ve saç mezoterapisi yapılır. Böylece eksikler yerine hızlı bir şekilde konulurken, saçlı derinin kanlanması için de gerekli iğneli uygulama yapılmış olur. Tabii ki burada kastedilen, standart PRP ve saç mezoterapisi değildir.

Tıbbi standartlara uygun TRICHO IV, yani Serumlu PRP tedavilerinde, ozonlanmış sıcak su buharı uygulaması, kür uygulamaları, NPG, lokal anestezi gibi ilave tedaviler uygulanmaktadır. Unutulmamalıdır ki saç dökülme tedavilerinin tamamında temelde yatan sebep her ne ise tedavi ona dönük olmalıdır. Serumlu PRP tedavisinin amacı da tam olarak budur.”